Kısırlık MerkeziEkibimizUzmanına SorunAnlaşmalı Kurumlarİletişim
Hemen Arayın
Yorum Yazyazdır
Vitamin D

Vitamin D


11.04.2011 13:15:12 Ziyaret Sayısı: 6207

Sürekli gelişen ve değişen tıbba karşın, D vitamini çocuk sağlığındaki önemini korumaktadır.

D vitamini nedir?

D vitamini yağda eriyen bir vitamindir. Vitaminlerin çoğu yiyeceklerle dışarıdan alınabilirken, D vitaminin çoğu vücutta güneş yardımıyla yapılmaktadır.

D vitamininin görevi nedir?

D vitaminin görevi kan kalsiyum düzeyini dengede tutmaktır. Vücutta D vitamini az olduğunda vücutta kalsiyum azalarak, zamanla kemik zayıflığına kadar ilerleyecek olan süreç başlamış olur.

Raşitizm nedir?

Çocuklarda D vitamini eksikliğinde ortaya çıkan, kemiklerde şekil bozukluğu ile kendini gösteren bir hastalıktır.  Aslında D vitamini eksikliği her yaşta olabilir. Erişkinlerde görüldüğünde Osteomalazi olarak adlandırılır.

D vitamini eksikliği (raşitizm) neden olur?

D vitamini eksikliğinin en sık sebebi, güneş ışığına yeterince maruz kalamamak ve besinler yoluyla yeterince D vitamini alamamaktır. D vitamini yapımını sağlayan ultraviyole ışınları pencere camından geçememektedir.

Günlük D vitamini gereksinimi çocuklarda minimum 200 ünite olarak bildirilmektedir (AAP).

D vitamini kaynakları:

En önemli kaynak güneş ışığıdır. D vitamininden en zengin besinler somon, ringa ve sardalya gibi tuzlu su balıkları ve özellikle balık yağıdır. Yumurta sarısı da D vitamini içerir.

Anne sütü ve D vitamini:

Anne sütündeki D vitamini miktarı 12-60 ünite / litre olup ihtiyaç duyulandan azdır. Anne sütündeki vitaminin bebeğin barsaklarından daha iyi emildiği ileri sürülmekte ise de anne sütü ile beslenen bebeklere de D vitamini verilmesi önerilmektedir. Özellikle annede de D vitamini eksikliği varsa bebeğe mutlaka D vitamini verilmelidir.

D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?

D vitamini eksikliğinde gözlenen en belirgin tablo çocuğun yürümeye balamasıyla fark edilen bacaklardaki eğriliktir. Bunun yanında baş çevresinde aşırı büyüme, bıngıldağın beklenenden büyük olması veya kapanmaması, göğüs kafesinde kemik ve kıkırdak bileşim yerlerinde şişlik, el ve ayak bileklerinde genişlik gözlenebilir.

Bazen huzursuzluk, havale geçirme, aşırı baş terlemesi olabilir. D vitamini eksikliği olan çocukların kasları daha güçsüz olabilir ve oturma ve yürümede gecikme görülebilir. Diş çıkarma gecikir.

Kanda 25 OH-D ölçülerek D vitamini eksikliği saptanabilir. 25 OH-D nin normal kan düzeyi 25-50 ng / ml dir.

Fazla miktarda D vitamini zararlı mıdır?

Yüksek doz D vitamini vücutta birikeceğinden zararlı olmaktadır. Bu durumda bulantı, kusma, iştahsızlık, eklem ağrıları görülebilir ve böbrek başta olmak üzere organlarda kalsiyum birikebilir.

Raşitizmden korunmak için öneriler:

Korunma, gebelerle emziren annelerin ve çocukların yeterince güneş ışığı alabilmelerinden başlar. Beyaz tenli kişilerin günde 20 dakika, koyu tenlilerin 3-4 kat daha fazla güneşe çıkmaları gereklidir.

Süt çocuklarına günde 400 ünite D vitamininin damla olarak en az 1 yaşına kadar verilmesi önerilmektedir.